Üdvözlet kedves látogató!

Klubunk azzal a céllal jött létre, hogy tagjai konfliktushelyzetekben, melyek fizikai támadáshoz vezetnek/vezethetnek (lásd, közelharci helyzetekben), képesek legyenek megfelelően reagálni, ERGO túlélni a szituációt és annak következményeit.

Ennek eszköze a Pszichés és Lelki, valamint a Fizikai és Technikai felkészültség, melyet a klub foglalkozásainak keretében igyekszünk megszerezni/továbbadni.

Klubunk tehát, bár egy adott technikai, illetve harci rendszerre alapoz (lásd később), ám nyitott minden olyan rendszer, eszköz, vagy technika iránt, mely elősegíti a fenti célt.

2011. január 28., péntek

Pár szó az edzésekről


Klubunk edzései tehát a fent említett, Oláh István által kidolgozott rendszerre alapulnak. A rendszer előnye, hogy bárki számára elsajátítható, reális harci rendszer, mely nem igényel különleges fizikumot, testi adottságokat, vagy előképzettséget. Számos stílus használata különleges ruganyosságot, mozgásdinamizmust, lazaságot, nagy fizikai erőt, stb. követel. Ezzel szemben a stílus egyszerű, ösztönös mozgássá tett technikákra alapoz. E technikák nem kötöttek, elkerülik a „csak így jó” sablonokat. Ilyen sablon például, ha egy karfeszítést csak egyféle képen gyakorolnak, és inkább a szituációt alakítják megfelelővé a technika számára, mint sem a technikát tennék rugalmassá, hogy több szituációban is alkalmazhatóvá váljon. A nálunk gyakorolt stílus igyekszik elkerülni az efféle csapdákat. Mindamellett nagy hangsúlyt fektet azon nüánszokra, melyek felett ha elsiklik a gyakorló, technikái nem lesznek igazán működőképesek. Tehát a gyakorolt technikák egyben irány és mozgás elvek is, melyek mentén a gyakorló kialakíthatja saját stílusát, illetve bármely, már ismert technikarendszert hatékonyabbá, gazdagabbá tehet általuk.
E technikák egyaránt alkalmazhatók a pusztakezes, és az egyszerű fegyveres, illetve fegyver elleni küzdelemben, mint például a kés, illetve rövidbot.
E technikarendszert igyekszünk olyan módon gyakorolni, hogy nyitottságunkat más tapasztalok és stílusok iránt is megőrizve, és azokkal gazdagítva tegyünk szert hatékony közelharci ismeretekre. E nyitottság kiterjed nem csupán a közvetlen technikai gyakorlásra, de szituációs és helyzetgyakorlatokra, a konfliktus és erőszakkezelés, illetve feldolgozás módszereire, metódusaira is. Gyakoriak a szabadtéri, illetve a rossz látási viszonyok közt tartott edzések, a tereptárgyak közti, egyenetlen felületen való mozgás gyakorlása, stb.. A gyakorlás klubszinten működik, és mint ilyen, elvárjuk a klub szabályainak tiszteletben tartását, ám nem kívánunk senkit letéríteni a saját útjáról, megmondva „mi a jobb neki” Inkább közös gyakorlás keretében elmélyítjük, és lehetőség szerint kiegészítjük személyes tapasztalatait, a közelharccal kapcsolatos ismereteit és meglátásait, oly módon, hogy mi is igyekszünk tanulni azokból, és beilleszteni azokat személyes tapasztalataink közé.
Emiatt az edzések bárkinek hasznára válhatnak. Az utca emberének, aki „önvédelmet” kíván tanulni csakúgy, mint a valamely harci irányzatban már tapasztalattal bírók számára, akik egy új szemszöget kívánnak megismerni, illetve új tapasztalatokkal gazdagítanák ismeretanyagukat.
Közös edzéseink, mivel mi magunk sem űzzük magas szinten az „Ősi Utat”, elsődlegesen alapozó jellegűek, ám a technikák, az alapelvek megismerésére, és mint a személyes tapasztalatoknál azt ismertettem, önvédelemre való felkészítésre is alkalmasak, ám mind szándékunktól, mind ismereti lehetőségeinktől távol áll profi utcai harcosok, verekedők képzése.

A fent leírtak a stílussal kapcsolatos saját megfigyeléseim és meglátásaim, melyeket tapasztalataimból és tanulmányaimból merítettem. Az ezen az útón előttem járók lehet, hogy másként látják e rendszert és technikáit, lévén szélesebb spektrumú rálátásuk. Nekik ezúton kérem türelmüket, én, mi egyelőre ezen a szinten alkalmazzuk az Oláh István mestertől tanultakat, ám az út végtelen, és igyekszünk megtorpanás nélkül haladni rajta. 

Oláh István rendszere a youtube-on, Aikijutsu hungary néven található, ám a videó rossz minőségben, egy évekkel ezelőtti edzésről készült, mellyel a mai technikarendszer csupán részben van átfedésben. Mindemellett irányadóként érdemes megnézni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése